والدین کودکان بیش فعال تا کی باید به پزشک یا روانشناس مراجعه کنند

درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی نقص توجه، فرایندی بلند مدت است که این امر باعث میشود والدین از خود سوال بپرسند که تا کی باید به پزشک و روانشناس مراجعه کنم؟ آیا کودک من بهبود می¬یابد؟
واقعیت این است که، سیر این اختلال بسیار متغیر است.ممکن است علائم تا نوجوانی یا جوانی ادامه یابند، ممکن است در سن بلوغ فروکش کنند، یا ممکن است که بیش فعالی ناپدید شود، اما پایین بودن فراخنای توجه و مشکلات کنترل تکانه، شاید تا سراسر عمر ادامه یابد. بصورت دقیق¬تر، معمولاً این کودکان با افزایش سن بهتر می¬شوند اما بدین معنا نیست که کاملاً درمان میشوند. البته بهبودی قبل از 12سالگی بعید است ولی بین سنین 12 تا 20سال، اکثریت موارد مبتلا به این اختلال، بهبود نسبی در رفتار خود می¬یابند. در 15 تا 20 درصد نیز موارد علائم تا بزرگسالی باقی می¬ماند. افراد مبتلا به این اختلال در بزرگسالی علائم مربوط به پرتحرکی را ندارند، بلکه بیشتر بی قراری دارند، تکانه¬ای عمل می¬کنند و اختلال توجه و تمرکز نشان می-دهند.در نهایت اینکه، در طول درمان معمولاً اولین علامتی که کاهش می¬یابد، پرتحرکی کودک و آخرین علامت، نقص توجه و تمرکز است که بهبود نسبی می¬یابد.
بنابراین با این تفاسیر میتوان بیان داشت که والدین به علت گستردگی مشکلات این کودکان و همچنین نبود درمان قطعی، باید از ابتدای تشخیص، درمان چند جانبه از جمله دارو درمانی و مداخلات روانشناختی را پیگیری کنند و تا پایان نوجوانی در ادامه درمان کوشا باشند. بعد از آن نیز فرزند شما، به عنوان یک بزرگسال نیازمند توجه بالینی و شاید ادامه مصرف دارو است.