فواید رضایت جنسی
محمد ترکمان- کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
کم روئی انحصاری افراد از یک طرف و ترس از اصول اخلاقی سنتی اجتماعی از طرف دیگر، باعث سکون و سکوتی نسبی در مورد مسائل جنسی انسان گردیده است. چه زوج های که با اشکالات عملکرد و رضایت جنسی، زندگی کوتاه مشترک خود را از دست داده¬اند؛ اختلال در عملکردهای که به دلیل حجب و حیای خانوادگی پنهان شده و بیان نگردیده و زیر لوای درگیری خانوادگی و ناسازگاری¬ها، زندگی مشترک را فرو ریخته است؛ پس در این مقوله بر آن شدیم که به خوانندگان بیاموزیم، مهم ندانستن عامل رضایت جنسی، می¬تواند به بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک دامن بزند.
صمیمیت و رضایت جنسی، یعنی کسب رضایت از نیاز به در میان نهادن، سهیم شدن و ابراز افکار، احساسات و خیال پردازی-های جنسی با همسر. باید اغان داشت، عملکرد جنسی انسان غریزی است و در بطن ذهن هر کسی نهفته و نیاز به والایش و پرورش خاصی دارد و باید مسایل جنسی از هزار توی خاموش و تاریک اتاق¬های خواب بیرون بیاید. این پدیده نیاز به یادگیری، آشنایی و تمرین دارد.
در واقع یکی از ملاک¬های سازگاری و رضایت زناشویی، ارتباط جنسی مثبت است؛ زیرا یکی از اهداف ازدواج، پاسخگویی به نیازهای جنسی است. از سویی، متاسفانه برخی از افراد به دلایل گوناگون و به مرور شاهد کاهش رضایت جنسی در زندگی زناشویی خود هستند. این در حالی است که مطالعات نشان می¬دهد، رضایت جنسی با میزان بالایی از رضایتمندی زناشویی مرتبط است. همچنین شادکامی کلی زناشویی با رضایتمندی جنسی رابطه دارد؛ زوج های شادکام نسبت به زن و شوهرهای ناشاد از زندگی جنسی خود خشنودترند و ارتباط جنسی بیشتری دارند. البته برخی از زوجین بدون اینکه زندگی فعالی از لحاظ جنسی داشته باشند، از زندگی خود لذت می برند؛ بنابراین کاهش تعداد دفعات ارتباط جنسی بطور الزامی باعث کاهش خشنودی زناشویی نمی¬گردد، بلکه مهم کیفیت یا همان رضایت جنسی است.
مطالعات دیگر نشان می¬دهد، یکی از مهمترین عوامل خوشبختی زندگی زناشویی و کیفیت زندگی خوب، روابط لذت بخش جنسی است؛ زیرا رضایت بخش نبودن آن، سبب ایجاد احساس محرومیت، ناکامی و عدم ایمنی در همسران می شود. این محرومیت جنسی در نهایت موجب طلاق و از هم گسستگی زندگی زناشویی می¬گردد. نارضایتمندی جنسی در بسیاری از موارد طلاق نقش مهمی دارد. از طرفی تحقیقات نشان می دهد که نارسایی های جنسی ارتباط تنگاتنگی با مشکلات اجتماعی از قبیل جرائم، تجاوزات جنسی و بیماری¬های روانی دارد. اهمیت روابط جنسی رضایت بخش در ازدواج تا به آن حد است که متخصصین معتقدند نارضایتی جنسی، عامل بیش از 70 درصد اختلافات شدید خانوادگی است، و یا حداقل یکی از عوامل آن محسوب می¬شود.
همسران رضایتمند، همخوانی بیشتری میان فعالیت جنسی که خواهان آن هستند و فعالیت جنسی که تجربه می کنند گزارش می نمایند. هم چنین برای مردان و هم برای زنان، رضایت از رابطه جنسی به طور معناداری با سطح کارکرد خانواده ارتباط دارد. پژوهش رزن- گراندن و همکاران (2004) حاکی از آن بود که رضایت جنسی مولّفه بسیار مهمی در روابط وفادارانه است. به هر حال رضایت اولیه از رابطه جنسی یک عامل پیش بینی کننده قوی برای رضایت و تداوم رابطه در زمان¬های بعدی است. از سوی دیگر، بنابر نظر مسترز و جانسون (1970) مشکلات جنسی اغلب به خاطر ارتباط ضعیف در زندگانی زناشویی است و لذا قسمتی از درمان آنها برای مشکلات جنسی عبارت است از کمک به زوج ها برای بهبود رابطه کلی خود با طرف مقابل.
در مورد اهمیت رضایت جنسی در زندگی زناشویی میتوانید به این تمثیل دقت کنید: تصور کنید که یک نفر به شما بگوید: «خوب چون من امشب دندان¬هایم را مسواک زدم، پس دیگر لزومی نمی¬بینم که هر شب این کار را تکرار کنم». چه ایده وحشتناکی! پس چرا زمانیکه رابطه ما ثبت شد و اطمینان خاطر حاصل پیدا کردیم که از این پس به یکدیگر تعلق داریم، از انجام خیلی از اموری که پیش از ازدواج انجام می دادیم، سرباز می¬زنیم؟ می توان مَثل این امر را به بنزین درون ماشین تشبیه کرد. برای روشن کردن ماشین، بنزین لازم است اما اگر بخواهید به آخر خط برسید، باید همواره باک بنزین را پر نگه دارید، در غیر اینصورت قادر به پیمودن مسیر نخواهید بود. نمی توانید بگویید چون من اول راه بنزین زدم، پس دیگر لزومی نمی بینم که باک را مجدداً پر کنم! به علاوه… چک کردن روغن ماشین نیز فراموش نشود… (البته اگر می خواهید این ماشین عشق، تا ابد به حرکت خود ادامه دهد).
پس رابطه و رضایت جنسی علاوه بر کارکرد سنتی خود یعنی رضایت جنسی باعث ابراز عشق، کسب لذت و کسب آرامش میشود. در پایان باید بگویم، ما نمی¬خواهیم بگویم روابط جنسی زناشویی فقط در رابطه جنسی خلاصه می شود، ولی به یاد داشته باشیم، عدم اهمیت به آن، میتواند مسبب و تشدید کننده بسیاری از مشکلات زندگی زناشویی شود.