راهکارهای پیشگیری از عدم رضایت جنسی در زنان و مردان
الهام آزادنام- کارشناس ارشد روانشناسی
به نظر می¬رسد که اغلب مردان و زنان، چند ماه بعد از اوایل ازدواج، با کاهش تدریجی رضایت از روابط جنسی خود مواجه میشوند. آیا این افت تدریجی قابل اجتناب است؟ پاسخ ما «بله» در اکثر مواقع است. اگر شما فردی هستند که به تازگی ازدواج کردید و علیرغم گرمی و رضایت جنسی کنونی خود، نگران کاهش و حتی عدم رضایت جنسی در آینده زندگی زناشویی خود هستید، پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید؛ زیرا در این مقاله سعی داریم راهکارهای به شما پیشنهاد دهیم که از کاهش رضایت جنسی، در روابط زناشویی خود پیشگیری کنید.
1. عصبانیت و خشم خود را در رابطه طولانی نکنید: البته این مطلب به آن معنا نیست که شما نباید هیچ گاه در زندگی عصبانی شوید. زمانی که ما با کسی صمیمی هستیم، به وجود آمدن عصبانیت و رنجش یک امر کاملاً طبیعی است چرا که رفتار و عقاید او برایمان اهمیت دارد و در مقابل آنها از خود عکس العمل نشان می دهیم. نکته¬ای که باید در روابط زناشویی رعایت کنیم این است که مشکل خود با همسرمان را باید پیش از انجام هر گونه کاری؛ چه رفتن به محل کار، چه مسافرت و یا بازی کردن، حل نماییم. وقتی قرار است که یکی از زوجین برای مدت زمانی دور از همسر خود باقی بماند، رابطه باید حالت طبیعی و صمیمانه خود را داشته باشد. اگر چنین نباشد، آسیب های احساسی فراوانی به دو طرف وارد می آید و هر دو نفر در معرض کاهش رضایت جنسی قرار می گیرند. هرگز در مواردی که درگیری لفظی یا فیزیکی داشته اید مقاربت جنسی انجام ندهید که تداوم این فرآیند از طریق اصول شرطی سازی باعث نوعی دلزدگی در مقاربت می شود.
2. از رابطه جنسی به عنوان ابزار مجازات و تنبیه یکدیگر استفاده نکنید: زن و شوهرها هیچ گاه برای تنبیه کردن یکدیگر نباید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند؛ چرا که غریزه جنسی به عنوان راهی برای تجلی عشق و احساسات در وجود انسان ها است؛ درست نیست از آن به عنوان هربه¬ای برای جر و بحث و نیازمند جلوه دادن دیگری سوء استفاده کنید. زیرا در این صورت آزردگی خاطر بیشتر میشود و میل به صمیمت جنسی در طرفین کاهش می یابد. بنابراین هرگز از مقاربت جنسی به عنوان سلاح یا وسیله ای برای تنبیه همسرتان استفاده نکنید یا بعنوان رشوه و وسیله¬ای جهت امتیازگیری از همسر باشد.
3. به برآوردن نیازها همدیگر علیرغم مشکلات زندگی، اهمیت دهید: گاهی اوقات یکی از طرفین (عموماً مرد) به علت درگیر شدن در امور کاری و تحصیلی خود، فرصت و انرژی کمتری برای برقراری روابط پیدا می کند که به مرور این کمبود فرصت، باعث به وجود آمدن عادتی نامناسب یعنی عدم توجه به برآوردن نیازهای طرف مقابل میشود. اگر برآورده ساختن نیازهای همسرتان آنچنان که باید و شاید برایتان اهمیت داشته باشد، هیچ گاه اجازه نخواهید داد که مشکلات زندگی نزدیکی و صمیمیت شما را از بین ببرند.
4. همواره ساعتهای قبل از مقاربت رفتارهای عاطفی تشدید کننده میل جنسی را شروع کنید: پیش نوازی بخصوص در خانم ها، برای افزایش میل و لذت جنسی از اهمیت فراوانی برخودار است. بنابراین با آگاهی از این امر و جهت ارضای نیازهای همسر خود، ساعاتی قبل از نزدیکی با رفتارهای عاطفی و بیان جملات محبت آمیز، نسبت به تحریک جنسی همدیگر اقدام کنید. این عمل باعث میشود تا هنگام نزدیکی نیز میزان لذت و در نهایت رضایت جنسی افزایش یابد. در واقع نوازش، تماس بدنی و رفتارهای عاطفی مناسب باعث، آماده کردن زوجین برای آمیزش، ایجاد آرامش از طریق تغییرات فیزیولوژی و کمک به تفکیک بین کارکردهای جنسی (ابراز عشق، لذت، آرامش) میشود.
5. به روابط جنسی خود تنوع دهید: هنگامی که در زمان رابطه جنسی، تنها به یک حالت اکتفا کنید، نتیجه کاهش میل و رضایت جنسی خواهد بود. برای پیشگیری از این کاهش، میتوانید از حالت های مختلف رابطه جنسی آگاهی کسب کنید تا بتوانید در هنگام نزدیکی، رابطه ای گرم و متنوع داشته باشید. این تنوع رابطه جنسی را از یک عمل مکانیکی و خودکار که ناشی از فشار نیازها باشد، خارج می کند و آن را به یک ارتباط گرم و صمیمی و پر لذت در خواهد آورد.
6. رضایت جنسی را در همه جا تجربه کنید: مقاربت تنها در رختخواب شروع نمی شود، بلکه از اول صبح که زوجین یکدیگر را می بینند و با هم تعامل دارند نقاط آغازین مقاربت و نحوه آن رقم می خورد. اینکه زن و شوهر قبل از رفتن به اتاق خواب و مقاربت با یکدیگر چه رفتاری داشته باشند و از لحاظ عاطفی چگونه با یکدیگر تعامل داشتند، تاثیر انکارناپذیری در نحوه مقاربت و به تبع کاهش یا افزایش میل جنسی آنان دارد. این امر بخصوص برای زنان اساسی تراست. بنابراین سعی کنید در طول کلیه روابط خود، نگاه محبت آمیز و انتقال لذت را مدنظر داشته باشید.
7. در هنگام مقاربت جنسی از «من» نامناسب استفاده نکنید: اریک برن روانشناس نامی در نظریه خود معتقد است افراد از سه من برخوردار هستند: من والد، من بالغ و من کودک. من والد بخشی از شخصیت است که بر امر و نهی تاکید دارد، من بالغ بر اصول منطقی و درست و غلط تاکید می کند و من کودک بر ارضای نیاز بدون تفکر توجه دارد. در هنگام مقاربت شاسیته است که زن و شوهر با من کودکی وارد اتاق خواب شوند؛ زیرا با این من زن و شوهر نسبت به یکدیگر احساس گناه و شرم و حیا نمی کنند. باز بودن، بی پرده بودن و سانسور نکردن خواسته ها در روابط جنسی فقط با من کودکی تامین می گردد؛ این موارد نیز در پیشگیری از کاهش رضایت جنسی موثر است.
8. جذابیت، آراستگی و تناسب اندامتان را جدی بگیرید: اگر دقت کرده باشید زوجین در ابتدای رابطه خود بر بهداشت و تناسب و آراستگی جسم خود توجه فراوان دارند اما مدتی بعد، بدون اهمیت به این موارد وارد رابطه جنسی میشود که نتیجه آن کاهش تدریجی رضایت جنسی است. برای پیشگیری از رضایت جنسی همیشه در طول رابطه جنسی بر بهداشت جسم خود بخصوص بهداشت دهان و دندان، بهداشت اندام تناسلی و تناسب بدن توجه داشته باشید با باعث دلزدگی تدریجی همدیگر نشوید.
اگر هر زن و شوهری، مسائل مربوط به همسر خود را در راس کارهایش قرار دهد، هیچ یک از موقعیت های بالا پیش نخواهد آمد. اگر چه هیچ انسانی کامل نیست، بنابراین راه حل این است که در قبال همسران خود صبور باشیم و همیشه سعی کنیم تا بهترین زن و یا شوهری که می توانیم باشیم. اگر قادر به اجرای اصول ذکر شده باشید، به راحتی می توانید از سختی ها و رکودهای ایجاد شده در زندگی های زناشویی جلوگیری کنید. درنهایت همیشه این را مدنظر داشته باشید که رابطه جنسی یک رابطه دوطرفه است. بنابراین هر یک از طرفین، باید علاوه بر خود، همواره به آمادگی و رضایت طرف مقابل نیز توجه داشته باشند. همچنین برای رسیدن به یک رابطه جنسی رضایت بخش، باید هر دو طرف به صورت کاملاً فعال عمل کنند.